صفحه اصلی مقالات و اخبار علمی اطلاعیه ها و اخبار مطالب آموزشی فیلم های آموزشی خدمات تماس با ما

چه تفاوتی بین SD-WAN و iWAN وجود دارد؟


ساناپرداز

شبکه گسترده نرم افزار محور یا به اختصار SD-WAN نوع خاصی از فناوری شبکه سازی تعریف شده بر پایه نرم افزار است که در شبکههای گسترده WAN مورد استفاده قرار می‌گیرد تا شبکه سازمانهای بزرگ (شامل شعب دفاتر و مراکز داده) را در فواصل جغرافيایی گسترده به یک دیگر متصل کند.

شبکه گسترده هوشمند یا به اختصار iWAN نام محصول SD-WAN شرکت سیسکو است که توسط محصولات موجود سیسکو ساخته شده است. iWAN سیسکو کنترل ترافیک و ویژگیهای امنیتی یک شبکه گسترده را فراهم می‌کند که با روترهای شعب دفاتر سیسکو یکپارچه شده است. سیسکو می‌گوید محصول iWAN قابلیتهایی شبیه بهMPLS  VPN از قبیل کیفیت خدمات، بهینه سازی WAN و تونل سازی امن را در اختیار مشتريان می‌گذارد.

برخی از مشتريان بخش تامین خدمات سیسکو iWAN را به عنوان راهکار SD-WAN خود پیاده سازی کردهاند. از جمله این مشتريان می‌توان به Verizon, British Telecom, Orange Business Services, Vodafone, Telstra و SFR اشاره کرد. Verizon که محصول iWAN SD-WAN سیسکو را در سال 2015 مستقر کرده است می‌گوید از iWAN برای ایجاد پلتفرمی‌ استفاده می‌کند که به مشتريان سازمانی این شرکت اجازه می‌دهد از کنترل مسیر هوشمند برای انتخاب اتصالات شبکه جایگزین استفاده کنند. به این شكل هزینههای عملیاتی آنها کمتر خواهد شد.

استفاده از SD-WAN به عنوان راهکاری برای کم کردن تعداد دستگاههای فیزیکی مورد نیاز برای پشتیبانی از کاربردهای مختلف و همینطور کاهش هزینه نگهداری فناوری مستقر در بخشهای مختلف در سطح چشمگيری مورد استقبال شرکتهای بزرگ قرار گرفته است.